VM. Vaimulikud mõtisklused. Esimene raamat

13.00 

Tootekood: JO-01230 Kategooria:

Jaan Tammsalu on EELK Tallinna Jaani koguduse õpetaja ja Tallinna praostkonna praost.
Esimene valik Tartu Pereraadios viimastel aastatel kõlanud vaimulikest mõtisklustest.

Raamatu sünnilugu.

Olen alates aastast 2006 kasutanud suurepärast võimalust kõnelda iga päev Tartu Pereraadios. Alustasin vanade keldi palvete lugemisega. Seejärel lisasin neile bengaali luuletaja Rabindranath Tagore mõtisklusi. Lõpuks julgesin hakata eetriaega täitma oma mõtisklustega. Raadios kingiti mulle suurepärased ajad ja nii läkski, et need mõtisklused olid eetris igal päeval ja täitsid koos kordustega tunni iga päeva eetriajast. Nii palju tänusõnu, kui nende mõtiskluste eest, pole ma saanud mitte millegi muu eest oma elus. Tänusõnadele lisandus aga väga sageli palve, kas äkki oleks võimalik neid mõtisklusi lugeda raamatust. Kui selliseid soove sai väga palju, sündis see raamat. Viimase piisa sellesse soovide karikasse andis vaimulik Ove Sanderi korduv palve mõtiskluste raamat kindlasti avaldada.

Leidsin ühe väga toreda keeleinimese, kes suutis mu konarliku kirjakeele ilusamaks siluda. Olen väga tänulik Kairi Tamurile tema suure töö eest. Raamatus kasutatud keldi palved on pärit raamatutest Keldi palved ja Keldi palvemeel. Olen need raamatud ellu aidanud. Palvete tõlkijateks on suurepärase keeletajuga Valda Raud ja Maret Kaik.

Imetlen vaimulikke, kes suudavad kõnelda peast ja rääkida ilusat ja väga hästi komponeeritud juttu. Mina kirjutan ikka kõik oma pikemad kõned ja jutlused sõna-sõnalt valmis. Kui neid ette kannan, võin mõnel hetkel kõnelda ka sellest, mis sel hetkel on südamesse tõusnud, aga vajan korralikult ettevalmistatud teksti. Ligi veerandsaja aasta jooksul on neid tekste kogunenud väga palju. Seepärast on olnud lihtne kinkida Tartu Pereraadio kaudu kuulajatele igal päeval üks mõtisklus ja valida neis üks kimp ka teile, head lugejad!

Asetasin sellesse raamatusse ka ühe osa mõtisklustest, mida olen kirjutanud koos oma hea sõbra, Ålandi praosti Morten Anderssoniga. Pikaajaline sõprus selle poeetilise hingelaadiga ja väga hea keeletajuga mehega on ehk mindki veidi poeetilisemaks muutnud.

Need, kes soovivad vaimulikke mõtisklusi ja nende juurde valitud muusikat kuulata, saavad seda teha kuulates Tartu Pereraadiot või raadio arhiivi Vaimulikke mõtisklusi. Arhiivi on neid salvestatud ligi 500.

Ilusat mõtterännakut!
Hoidku Sind Jumal oma armastuse hõlmas!

Jaan Tammsalu