,

Püha Rist

25.00 

Tootekood: PA-40017 Kategooriad: ,

Raamat on kirjutatud 1930ndate alguses, varem ei ole see trükivalgust näinud. Ettepaneku raamatu väljaandmiseks tegi Eesti Kirikute Nõukogule literaat ja kirjanik Ain Kaalep. EKNi juures moodustati raamatu väljaandmiseks 12-liikmeline toimetuskolleegium, kuhu kuuluvad tuntud ja tunnustatud teoloogid ning rahvaluuleteadlased üle kogu Eesti (nt pr Ingrid Rüütel, Toomas Paul, Vello Salo, samuti Viljandi Kultuuriakadeemia rektor hr Anzori Barkalaja jt).
Raamat on illustreeritud ja sobivate kunstnike leidmiseks toimus 2005. a kevadel konkurss. Välja valiti koguni kaks illustraatorit: Reti Saks (graafilised must-valged tööd) ja Inge Kudisiim (maalitehnikas värvilised tööd). Mõlema autori pildid jooksevad vaheldumisi läbi kogu raamatu. Raamatus on mahukas ees- ja järelsõna toimetajalt, lisaks on raamatu lõpus murdesõnastik (Ridala kasutas palju murdesõnu, mille tähendus tänasele lugejale ei puugi alati mõistetav olla, samuti mõtles ta ise uusi sõnu välja, ka need on sõnastikus kirjas).

Jeesus Kristuse elu ja õpetus, mis on inimkonna eetilisi tõekspidamisi ja kultuuri kujundanud ja mõjustanud kahe aastatuhande kestel, kajastub ka rahvaluules ja ilukirjanduses. Selle näiteks eesti keeles on käesolev Villem Grünthal-Ridala regivärsiline suurpoeem. “Pühaks Ristiks” nimetatud teose aluseks on Uue Testamendi neli evangeeliumi. Nagu kirjanik ise on öelnud, üritas ta värssides edasi anda evangeeliumide olemuslikku harmooniat, sidudes teosesse peatükke neist kõigist. Ta on kasutanud eesti vana rahvalaulu vormi, regivärssi, mida ta väga kõrgelt hindas. Tema taotluseks oli niimoodi ühendada kõige eetilisemat kõige esteetilisemaga. Endastmõistetavalt on Villem Grünthal-Ridala sel moel ühtlasi osutanud eesti ja maailmakultuuri põhiliste aluste lähedusele.
Ruth Mirov, raamatu toimetaja, rahvaluuleteadlane ja Ridala-uurija

Eesti Kirikute Nõukogu ,2005

Kõvakaaneline ,444 lk.